czwartek, 6 czerwca 2013

KATALOG WYPADKÓW w Galerii Zderzak

Od 8 czerwca do 15 sierpnia w krakowskiej Galerii Zderzak można oglądać wystawę kończącą projekt Orbis Pictus – Katalog wypadków. Sztuka współczesna w polskim komiksie.

W związku z rosnącym zainteresowaniem medium komiksu ze strony polskich instytucji sztuki (wystawy: Black & White w warszawskim MSN, Oczy szukają głowy do zamieszkania w łódzkim MS2, Komiks. Legendy miejskie w krakowskim MOCAKu) nasuwa się pytanie, w jaki sposób współczesny artworld odbierany jest przez samych twórców opowieści graficznych, którzy – działając w naszym kraju na obrzeżach kulturowego mainstreamu – wytworzyli własny, niezależny obieg wydawniczo-wystawienniczy. Katalog wypadków stwarza okazję do zaprezentowania różnorodności stylów i postaw charakterystycznych dla tej – dotąd nieczęsto obecnej w przestrzeniach galeryjnych – grupy twórców. 
Projekt stanowi próbę prezentacji krótkich form komiksowych, podejmujących mniej lub bardziej bezpośrednio tematy związane z historią sztuki najnowszej, zarówno w jej lokalnym, jak i globalnym wymiarze. Wystawa kontynuuje tym samym tradycję komiksowych komentarzy do życia sceny artystycznej, w światowej sztuce kultywowaną m. in. przez Dana Perjovschi’ego i Adama Danta, a w Polsce – przez Wilhelma Sasnala, Marcina Maciejowskiego (komiks towarzyszył już jego debiutanckiej wystawie w Zderzaku pt. Sport i pielęgnacja, 2000), czy Polę Dwurnik.    
Do udziału w wystawie zaproszono dwudziestu dwóch polskich scenarzystów/scenarzystek i rysowników/rysowniczek komiksowych, funkcjonujących nieraz na pograniczu wielu rozmaitych środowisk: artystycznego, literackiego, komiksowego, designerskiego, dziennikarskiego. 
Zgromadzone na wystawie komiksy poruszają różnorodną tematykę (od środowiskowych anegdot po ogólne refleksje natury filozoficznej), w oparciu o szeroki wachlarz konwencji narracyjnych (dokument, wywiad-ankieta, scenka rodzajowa, portret psychologiczny, groteskowa przypowieść, współczesna baśń, satyra). 
Klamrą, spinającą rozbudowaną narrację tego symbolicznego „katalogu”, jest kuratorski komiks, pojawiający się w miejsce klasycznego tekstu informacyjnego.

Uczestnicy:

Bolesław Chromry
Krzysztof Gawronkiewicz
Renata Gąsiorowska
Justyna Gryglewicz
Daniel Gutowski
Tymek Jezierski
Alex Kłoś
Janek Koza
Tomasz Kwaśniewski
Mariusz Libel
Patryk Mogilnicki
MiCa
Agnieszka Piksa
Monika Powalisz
Michał Rzecznik
Helena Siemińska
Victor Soma
Michał „Śledziu” Śledziński
Jacek Świdziński
Mikołaj Tkacz
Przemysław „Trust” Truściński
Dennis Wojda

Kurator: Kuba Woynarowski

Współpraca: Orbis Pictus
Miejsce: Galeria Zderzak / ul. Floriańska 3
Wystawa czynna w dniach: 8 czerwca – 15 sierpnia 2013
Wernisaż: 8 czerwca 2013 / godz. 19:00

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz